جهان اسلام با رویکردی وحدت بخش و تقریبی

مسجد حجفه میقات اهل شام، مصر، مغرب و هر کسی است که از انجا عبور می نماید، مشروط بر آنکه قبلا محرم نشده باشد.

 

جحفه دومين ميقاتی است كه رسول خدا(ص) براي اهل مصر و شامات و كساني كه از آن مسير به سوي مكّه معظّمه مي‌آمدند، تعيين فرمودند.

جحفه روستاي بزرگي است كه تپه‌هاي مرتفع و بلندي دارد و در مسير راه مدينه به مكه واقع شده است.  لازم به ذکر است که شجره نیز در مسیر مدینه به مکه واقع شده و کسانی که از مسجد شجره رد می شوند، اجازه ندارند که در جحفه محرم شوند، بلکه بایستی در همان مسجد شجره احرام ببندند.

 حجاج مدینه بعد (کسانی که پس از زیارت خانه خدا، راهی مدینه می شوند) که ورود آنها به سرزمین حجاز از طریق جده می باشد، بایستی جهت ادای عمره مفرده یا عمره تمتع در مسجد جحفه محرم شوند.

در نزديكي جحفه، غدير خم واقع شده كه چشمه‌اي در آن جاريست و به همين دليل، درختان زيادي در آن جا روییده اند. غدیر همانجایی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله در بازگشت از حجة الوداع، مسلمین را گرد هم جمع کرده و با گرفتن دست امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام در دست خود، فرمودند: "من کنت مولاه فهذا علی مولاه." احمد در مسند خود به نقل از زید ابن ارقم نیز نقل کرده است که رسول مکرم اسلام در همین مکان، حدیث ثقلین را برای مسلمین قرائت فرموده اند.

 ‌نام ديگر جحفه «مَهْيَعَه» است. همان‌طور كه در روايات زيادي از شيعه و اهل سنت وارد شده و برخی نیز بر آن تصریح داشته اند، اين نام را رسول خدا(ص) بر این مکان گذارده اند. حضرت می فرمایند: "اللّهمّ انقل وباء المدينة إلي مَهْيَعَة!"؛ يعني بار خدايا مرض وبايي را كه در مدينه است به مَهْيَعَه (كه همان جحفه است)‌، منتقل بنما!

امروز در ميقاتگاه جحفه مسجد مجلّلي را بنا نموده اند كه هزاران حاجي مي‌توانند در آن محرم شوند؛ البته بسیاری از حجاج بر این باورند که جلال و زیبایی مسجد شجره به مراتب بیشتر از مسجد جحفه می باشد.

 منبع: اینترنت

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۸ساعت 22:48  توسط محمد رضا ذاکری  | 

>